14.05.2021.
MELANOMA.PL
Start arrow Rodzaje czerniaka

Czerniak
Znamiona melanocytowe
Charakterystyka czerniaka
Rodzaje czerniaka
Czynniki ryzyka dla rozwoju czerniaka
Diagnostyka znamion
Dermatoskopia
Wideodermatoskopia
Badania
Obecny stan wiedzy
Badania prowadzone na świecie
Stopień zachorowań w Polsce oraz badania własne
Wybrane publikacje
Narzędzia
Nauka diagnozowania wybranych znamion melanocytowych
Profesjonalne diagnozowanie wybranych znamion melanocytowych
Symulacja i ocena obrazów znamion melanocytowych
Gościmy
Rodzaje czerniaków Drukuj Email

1. CZERNIAK WYCHODZĄCY Z PLAMY SOCZEWICOWATEJ
(Lentigo maligna melanoma)
Występuje głównie u starszych osób, szczególnie kobiet. Powstaje jako płaska brązowa lub brązowo-czarna plama. Ma powolny, wieloletni przebieg i dość dobrze rokuje. Ten rodzaj czerniaka najczęściej występuje na twarzy. Powoduje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych.

2. CZERNIAK SZERZĄCY SIĘ POWIERZCHOWNIE
(Superficial spreding melanoma)
Powstaje zazwyczaj na podłożu znamienia. Najczęściej dotyczy osób w średnim wieku, choć może występować również u dzieci. Zazwyczaj zaczyna się od powolnej fazy wzrostu powierzchownego, potem nowotwór rośnie pionowo naciekając skórę i tkankę podskórną. Wtedy zaczyna dawać przerzuty. Występuje często na tułowiu (częściej u mężczyzn) lub na nogach i błonach śluzowych (częściej u kobiet).

3. POSTAĆ GUZKOWA
(Nodular melanoma)
Powstaje na podłożu znamienia barwnikowego lub na skórze zdrowej. Ta postać czerniaka ma szybki przebieg i niekorzystne rokowanie. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Zmiana najczęściej powstaje na głowie, szyi, tułowiu. Może to być bezbarwny, brunatny, czerwony lub czarny guzek, który od początku rośnie pionowo i szybko powoduje przerzuty.

4. CZERNIAK KOŃCZYNOWO - LENTIGINALNY
(Acrolenitiginous melanoma)
Czerniak o dość powolnym wzroście, występuje głównie u osób w wieku średnim. Zajmuje dłonie, podeszwy, macierz paznokcia. Są to powiększające się płaskie, brązowe lub czarne plamy, powodujące przerzuty do węzłów chłonnych.

5. CZERNIAK AMELANOTYCZNY
(Melanoma amelanoticum)
Ta postać czerniaka jest bardzo rzadka. Zmiana powstaje na skórze niezmienionej i ma kolor skóry prawidłowej lub różowawy. Z tego powodu bywa bardzo późno rozpoznawany, co dodatkowo pogarsza i tak niekorzystne rokowanie.

6. CZERNIAK BŁON ŚLUZOWYCH
W około 5% przypadków czerniak zlokalizowany jest na błonach śluzowych jamy ustnej. Jest to najczęściej ciemna plamka lub miękki, ciemny, dobrze unaczyniony guzek. Zazwyczaj taki guzek jest niebolesny. Rokowanie jest niekorzystne, gdyż złe nowotwór od początku rośnie pionowo i szybko daje przerzuty. Dlatego uważa się, że w przypadku każdej ciemnej zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, która nie ma jednoznacznej przyczyny należy brać pod uwagę rozpoznanie czerniaka.

7. CZERNIAK POCHWY I SROMU
Czerniaki w tej lokalizacji są rzadkie. Dotyczą głównie warg sromowych mniejszych i dolnej 1/3 pochwy. Chorują najczęściej kobiety po 50 roku życia. Czerniak w tej lokalizacji najczęściej powstaje na podłożu znamienia barwnikowego. Jest to plama lub guzek z tendencją do krwawienia i towarzyszącym świądem. Rośnie i daje przerzuty szybko.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Top!