14.05.2021.
MELANOMA.PL
Start arrow Znamiona melanocytowe

Czerniak
Znamiona melanocytowe
Charakterystyka czerniaka
Rodzaje czerniaka
Czynniki ryzyka dla rozwoju czerniaka
Diagnostyka znamion
Dermatoskopia
Wideodermatoskopia
Badania
Obecny stan wiedzy
Badania prowadzone na świecie
Stopień zachorowań w Polsce oraz badania własne
Wybrane publikacje
Narzędzia
Nauka diagnozowania wybranych znamion melanocytowych
Profesjonalne diagnozowanie wybranych znamion melanocytowych
Symulacja i ocena obrazów znamion melanocytowych
Gościmy
Znamiona melanocytowe Drukuj Email

Znamiona melanocytowe (nazwa pochodzi od melanocytu, tj. komórki produkującej barwnik skóry - melaninę) dzielą się na naskórkowe i skórne. Do grupy pierwszej należą tzw. znamio-na płaskie i plamy soczewicowate, przy czym:

  1. znamiona płaskie znajdują się na poziomie skóry, są odgraniczone od otoczenia, nie powodują żadnych dolegliwości, jednocześnie powiększając się wraz z rozwojem człowieka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry - czerniaka. Zdarza się to jednak rzadko,
  2. plamy soczewicowate bywają wrodzone i nabyte. Wyglądem są do siebie bardzo podobne - drobne, liczne plamki barwy brunatnej o różnych odcieniach. Przypominają piegi, ale są nieco większe i bardziej odgraniczone. Wrodzone plamy soczewicowate pojawiają się w dzieciństwie - na ogół na skórze pleców i klatki piersiowej. Z kolei plamy nabyte mogą pojawiać się pod wpływem promieni słonecznych (plamy soczewicowate słoneczne) lub u osób starszych (plamy soczewicowate starcze). Mogą one być pojedyncze lub liczne, zwykle zlokalizowane są na skórze odkrytych części ciała (twarz, ręce, przedramiona). Pojawiają się liczniej latem i o tej porze roku także ciemnieją. Plamy soczewicowate słoneczne mogą stopniowo samoistnie zanikać, natomiast starcze mają charakter zmian trwałych.

Bardzo niebezpieczne są tzw. złośliwe plamy soczewicowate, będące często punktem wyjścia czerniaka. Są one ciemne i na ogół nieregularnie zabarwione, niekiedy nieco uwypuklone. Występują na twarzy, częściej u kobiet i u osób w starszym wieku. Rozwijają się wolno, a w razie ich przekształcenia się w czerniaka przebieg choroby jest stosunkowo łagodny.
Kolejną grupą są tzw. znamiona błękitne, należące do skórnych znamion melanocytowych. Komórki barwnikowe są tu umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i koń-czynach. Znamiona przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Należą do tzw. bez-piecznych znamion, tzn. rzadko są punktem wyjścia czerniaków.
Znamiona melanocytowe nazywane są również łagodnymi nowotworami melanocytowymi, gdyż z reguły większość z nich ma charakter łagodny i nigdy nie złośliwiej. Niemniej jednak na podłożu tych zmian powstaje ok. 30% czerniaków złośliwych, stanowiącego jeden z naj-groźniejszych nowotworów skóry dzisiejszych czasów.

 
« poprzedni artykuł

Top!